رئیس‌جمهور در نشست با مدیران ارشد وزارت امور اقتصای با تاکید بر اینکه جاده همکاری ما با اروپا همیشه آزادراه بوده است، گفت: امروز آمریکا از هر زمان دیگری سر به زیرتر است.

 به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در نشست با مدیران ارشد وزارت امور  اقتصادی و دارایی‌ گفت: همین جنگ تجاری که آ‌مریکایی‌ها در دنیا راه انداختند در ماه‌های آینده خواهید دید که به ضرر چه کسی خواهد بود.

وی ادامه داد: ممکن است در کوتاه مدت یک منافعی داشته باشیم اما در بلند مدت به ضرر خود آمریکا خواهد بود. ما امروز در یک جایگاهی قرار داریم که سازمان‌های بین‌المللی دنیا و افکار عمومی با ما هست.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: آمریکایی‌ها از هر زمان دیگر سربه زیرتر هستند. این ماجرای قتل فجیع در استانبول آبروی امریکا را در تاریخ و دنیا برد. بحث سر قتل چند نفر و سلاخی یک نفر نیست ببینید آمریکایی که این همه حمایت کرد و حمایت می‌کند امروز چگونه اینها شرمنده و سر به زیر هستند و هر روز راجع به این داستان یک حرفی می‌زنند و آخر هم از این منجلاب رهایی پیدا نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ما افتخار می‌کنیم از ملت‌های منطقه حمایت می‌کنیم، امریکا افتخار می‌کند از یک رژیم آدم‌کشی که ملت فلسطین را هر روز دارد زیر بمباران قرار می‌دهد حمایت می‌کند. افتخار می‌کند از رژیمی حمایت می‌کند که هر روز مردم یمن را نابود می‌کند و ویرانه‌های یمن را ویران‌تر می‌کند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا چه افتخاری دارد که انجام بدهد گفت: آمریکا در این مسیری که علیه ملت ایران انتخاب کرده است حتما ناموفق خواهد بود. آمریکا دو هدف بیشتر ندارد می‌خواهد ایران را تضعیف کند و ملت ایران را ناامید کند.

وی اظهار داشت: به هیچ کدام از این دو خواسته نمی‌رسد نه ملت ایران ناامید می‌شود نه ایران شکسته و تضعیف می‌شود. ایران به قدرتمندی خودش ادامه می‌دهد ملت ایران هم امیدوارانه راه خودش را ادامه می‌دهد. البته یک شرط دارد همانی که امام همیشه تاکید می‌کرد و می‌فرمودند «وحدت کلمه» باید متحد باشیم و مسائل جناحی را کنار بگذاریم.

روحانی تصریح کرد: نمی‌شود که یک انتخابات انجام می‌دهیم تا دو سال و نیم دنبال آن انتخاباتیم تا تمام می‌شود انتخابات بعدی شروع می‌شود دو مرتبه رقابت را آغاز می‌کنیم، الحدلله انتخاب هم در ایران زیاد داریم نمی‌شود اینطور. ۲ الی ۳ ماه قبل از انتخابات اشکال ندارد جناح‌ها رقابت کنند وقتی تمام شد روز بعد باید دیگر رفاقت شود نه رقابت ما همینطور ادامه می‌دهیم در دنیا دموکراسی چارچوب و معیاری دارد، حزب‌بندی معیاری دارد دولت و رئیس‌جمهور که انتخاب شد نمایندگان مجلس که به وزرا رای دادند دیگر این دولت برای همه است. برای همه جناح‌ها و ملت ایران است.

وی با تاکید بر اینکه چه خاصیتی دارد که هر روز همدیگر را اذیت کنیم بیان داشت: دشمن را اذیت کنیم چرا همدیگر را باید اذیت کنیم دنبال چه هستیم ببینید از پارسال ۱۸ دی ماه که اینجا آمدم در ایامی آمدم که ملت بزرگ ایران با راهپیمایی‌های شکوهمندش از یک آزمایش بزرگ پیروز و موفق جلوه کرده بود و با چند راهپیمایی همه چیز را شست، منتهی راهپیمایی بعدی که چاله‌ها را پر کرد فیلم بعد از آ‌ن به دست کاخ سفید نرسید. بر مبنای فیلم اول که یکسری حوادث در شهرهای مختلف بود راجع به برجام تصمیم گرفت.

روحانی افزود: آمریکا اواخر دی ماه پارسال تصمیم گرفت از برجام خارج شود، اوایل دی ماه حوادث رخ داد فیلم را روبروی خودش قرار داد اما فیلم‌های بعدی که ۱۲، ۱۳ و ۱۴ دی ماه که همه اتفاقات قبل را شست به آمریکایی‌ها نرسید برمبنای ۷ و۸ دی آمد و از برجام خارج شد.

رئیس‌جمهور بیان داشت: از آن زمان نشان داده می‌شود که وحدت ما می‌تواند بر اراده کاخ سفید تاثیر بگذارد. این مرگ بر آمریکایی که در خیابان می‌گوییم عملی‌اش کنیم با گفتن حل نمی‌شود. عملی شدن آن این است که به آمریکا فشار بیاوریم و آمریکا از ما بهراسد. جرات نکند توطئه‌هایش را ادامه دهد. تمام امید آمریکا در این تحریم این است که اینقدر فشار بیاورد مردم ناامید شوند و به خیابان بریزند و بگویند ما این استقلال، آزادی، صیادت و آقایی را نخواستیم و به چهل سال پیش برمی‌گردیم این اشتباه آمریکا است.

روحانی با اشاره به اینکه مگر امکان‌پذیر است یک ملت بزرگی مثل ایران که در انتخابات گفت ما به عقب برنمی‌گردیم بخواهد به ۴۰ سال پیش برگردد خاطرنشان کرد: مردم در انتخابات زیر برگشت به عقب چهار سال پیش نرفتند حالا به ۴۰ سال برمی‌گردند؟ مردم به عقب بر نمی‌گردند مردم خودشان انقلاب کردند و انقلاب اسلامی برای ملت ایران است امام رهبری کرد ملت به میدان آمد و انقلاب پیروز شد. صاحب انقلاب ملت ایران است. صاحب نظام ملت ایران است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دعواهای جناحی و حزبی باید دم صندوق انتخابات ختم شود یادآور شد: تا اول صندوق‌ دعواها است نتیجه که اعلام شد باید تمام شود. فصل‌الخطاب ما صندوق است. آراء صندوق که شمرده شد باید با هم برادر و متحد شویم و در کنار هم قرار گیریم. بی‌تردید امروز با وحدت و تلاش مضاعف ما از تحریم عبور می‌کنیم. آمریکا را پشیمان می‌کنیم سرمایه خارجی را به کشور برمی‌گردانیم اینها کارهای وزارت اقتصاد است. تورم را مهار می‌کنیم این جزو وظایف این وزارتخانه است. مسیر رشد اقتصادی را دومرتبه آغاز می‌کنیم هیچ کس فکر نکند روندی که در این چند ماه در آن وارد شدیم این روند به همین صورت ادامه پیدا می‌‌کند نه این روند پایان پیدا می‌کند. پایان پذیرفتن آن با اراده، تلاش و وحدت ما است.

رئیس قوه مجریه گفت: ما رد سال ۹۲ که کار را شروع کردیم تورم سالانه ما مثلا ۳۲٫۸ بود در سال ۹۳ ، ۳۲ تبدیل به ۱۴٫۶ شد . در ۹۴، ۱۱٫۱ در سال ۹۵ و ۹۶ به سمت تک رقمی شدن رفتیم. اول ۹۲ که ما آمدیم به مردم قول دادیم که سال آخر این دولت تورم تک رقمی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در زمان مطرح شدن نرخ تورم تک رقمی در پایان دولت دوستان اقتصاددان به من اعتراض کردند ادامه داد: به من گفتند تک رقمی نمی‌شود گفتم اراده ما این است و همه شما باید به دنبال این اراده حرکت کنید و ما می‌توانیم. تک رقمی شدن تورم ۶ ماهه دوم سال ۹۴ شروع شد. الان دوباره وارد تورم دو رقمی شده‌ایم. باید تلاش کنیم تورم را مهار کنیم این وظیفه ما است.

رئیس جمهور در مورد رشد اقتصادی کشور بیان داشت: رشد اقتصادی  امسال حتما با مشکل مواجه است. ما رشد اقتصادی دو رقمی در دولت یازدهم داشتیم. رشد اقتصادی ما در سال ۹۵ تقریبا در دنیا اول بود شاید یکی بگوید به خاطر فروش نفت و برجام بوده است خب برجام را چه کسی درست کرده است فروش نفت را چه کسی درست کرد. چه کسی توانست چاه‌های بسته را دو مرتبه باز کند مردم فکر می‌کنند شیر نفت را باز می‌کنیم فروخته می‌شود. چطوری مشتری تهیه می‌شود، چطوری این پول وصول می‌شود هزار فراز و نشیب دارد. باز هم می‌توانیم این کار را بکنیم البته می‌دانم شرایط ما امروز شرایط آسانی نیست شرایطی است که یک ابرقدرتی مثل آمریکا و مزدورانی مثل صهیونیست‌ها و برخی از رژیم‌های منطقه در کنار آمریکا علیه ما قرار گرفتند اما ما ملت بزرگی هستیم و اراده قوی داریم و می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم.

روحانی اضافه کرد: مگر ما از لحاظ حقوقی دو بار در لاهه پیروزی به دست نیاوردیم باز هم انشاءالله ممکن است پیروزی بدست آوریم دو مرتبه روبروی آمریکا قرار گرفتیم یک دادگاه بزرگ دیگر در ایتالیا روبروی آمریکا پیروز شد سه مرتبه از لحاظ حقوقی این چند ماه مقابل آمریکا پیروز شدیم. چند نفر از مردم ایران می‌دانند سه بار در مصاف حقوقی برابر آمریکا پیروز شدیم الان برویم نظرسنجی کنیم ۱۰ درصد و ۲۰ درصد نمی‌دانند برای اینکه رسانه‌های ما این را باز نمی‌کنند صدا و سیمای ما باید این را برای مردم باز کند مردم می‌دانند سه بار در مصاف حقوقی بین‌المللی حقوق‌دانان عزیز و سیاسیون ما در برابر ابرقدرتی مثل آ‌مریکا که بهترین وکلا را آورده بود موفق و پیروز شدیم.

وی خاطرنشان کرد: در یک دعوای ۵میلیارد و ۹۰۰ میلیونی  در ایتالیا پیروز شدیم ، در یک دعوای صلاحیت نسبت به موضوع برجام در لاهه روبروی آمریکا پیروز شدیم. در گرفتن حکم موقت علیه آمریکا پیروز شدیم. رئیس دادگاه چند روز پیش به مجمع سازمان ملل رفت و اعلام کرد آمریکا محکوم است و این تحریمش غلط است. اگر کوچکترین مشکلی باشد و یک چیزی یک یا چند روز کم شود ۲۰:۳۰، ۹، ۶، شبکه فلان خبر اولشان می‌شود اما این پیروزی‌ها چی یک گوشه‌ای گفته می‌شود گوینده هم یواش می‌گوید پیروز شدیم. بابا محکم بگو، قاطع بگو پیروزی ملت ایران است، تصور نکن دولت دوازدهم است این دولت خودت هست هیات دولت ، حقوق‌دان و وزارت خارجه خودت است.

روحانی افزود: ما از لحاظ سیاسی و حقوقی موفق شدیم ما از لحاظ سازمان‌های بین‌المللی موفق شدیم دبیرکل و آژانس بین‌المللی اتمی به نفع ما حرف می‌زند خود آمریکایی‌ها اعتراف کردند درمورد فروش نفت‌مان در بازار شکست خورده‌اند بر فرض هم اعلام شکست نمی‌کردند و کشورهایی را معاف نمی‌کردند ما نفت‌مان را می‌فروختیم و در هر شرایطی می‌فروشیم.

وی تاکید کرد: ما اعلام می‌کنیم تحریم غیرقانونی ظالمانه شما را با افتخار تمام دور می‌زنیم چون تحریم‌ شما برخلاف مقررات بین‌المللی است. ما امروز در یک آزمایش و جایگاه حساسی قرار گرفته‌ایم. می‌توانیم تولیدمان را به حرکت دربیاوریم معتقد نیستم شرایط تولید ما بدتر شده است. ممکن است سخت‌تر شده اما از یک طرف بهتر شده است الان بازار و تقاضا دارد و می‌تواند صادرات کند وضعیت صادرات ما بهتر از دیروز شده است.

رئیس قوه مجریه بیان داشت: چند اقتصاددان بودند که درمورد قیمت ارز وقتی صحبت می‌کردیم می‌گفتند اگر قیمت آن ۴۲۰۰ تومان بشود تمام ایران گلستان می‌شود گفتیم چطور آنها یک محاسباتی می‌کردند و ما نیز از آنها استفاده می‌کردیم آنها می‌گفتند ارز ۴۲۰۰ تومان بشود صادرات ما دوبرابر می‌شود.

وی در این باره افزود: حالا این ۴۲۰۰ تومان که آرزوی آن اقتصاددانان بود محقق شده و در بازار دوم ۷۵۰۰ تومان هم هست و یک بازار کوچولو هم بالاتر داریم. آنچه که می‌گفتند گلستان می‌شود باید عطر گل در مشام مردم باشد و نتوانند چیز دیگری را استشمام کنند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: اقتصاد دانش بسیار پیچیده‌ای است و کتاب نیست بعضی فکر می‌کنند اقتصاد کتاب است و فرمول‌های در آن را خوانده‌اند و امتحان داده‌اند و نمره‌ گرفته‌اند. اقتصاد خیلی فراز و نشیب دارد من توصیه می‌کنم به وزارت امور اقتصاد و دارایی اگر می‌خواهید در اقتصاد پیشرفت کنید صاحبان تجربه را هم بیاورید همانطوری که استاد دانشگاه را هم باید بیاورید. با بخش خصوصی هم مشورت کنید. همه علم اقتصاد در دانشگاه‌ها نیست. یک مقداری از آن هم در بازار و فضای اقتصاد جهانی است.

وی تاکید کرد: موفقیت آقای دژپسند در صورتی خواهد بود که از تجربیات بخش خصوصی و اساتید دانشگاه استفاده کنند ما باید در فراگیری و مشورت تواضع کنیم تواضع فقط این نیست که صبحکم الله بالخیر باید در برابر دانش دیگران تواضع کنیم، گوش شنوا داشته باشیم و از آ‌نها استفاده کنیم تا حالانشده است با بخش خصوص ننشینم و نکته ارزشمندی را نیاموزم. ما در بخش بافت فرسوده هر چه با بانک‌ها و اقتصاددان‌ها مشورت کردیم جور دیگری ما را راهنمایی کردند. توسعه‌گران و کسانی که عمری ساختمان ساختند را صدا زدیم در یک جلسه که حرف زدند ما فهمیدیم مشکل کجا است.

روحانی با تاکید بر اینکه فروش بنگا‌ه‌های دولتی از وظیفه شما است گفت: بنگاه‌ها را به بازار و بورس و فرابورس بیاورند دولت ، نیروهای مسلح و نهادهای غیردولتی به صلاح کشور است اموال و سهام خود را بفروشند اشکال ندارد سهامی داشته باشند ا ما مدیریت را واگذار کنند. مالیات را سامان بدهیم . وضعیت مالیات ما از سال‌‌های گذشته بهتر شده اما معلوم نیست یک جاهایی که مالیات زیادی گرفتیم باز هم بتوانیم مالیات بیشتری بگیریم بلکه باید جاهایی حتی کمتر بگیریم چون شرایط ما شرایط بهتری نیست که بتوانیم مالیات بیشتری بگیریم. خیلی‌ها هستند مالیات نمی‌دهند و باید برای فرارهای مالیاتی فکر کنیم.

رئیس قوه مجریه ادامه داد:به نظر من کشور ما اگر بخواهد در مسیر درست حرکت کند راهش جز دولت الکترونیک نیست راه دیگر نداریم. مردم با چهره‌ها نباید مواجه شوند. این فیس‌تو فیس که می‌گویند خوب است در اقتصاد و گرفتن تسهیلات خوب نیست. بگذاریم همه از طریق یک سیستم الکترونیکی بتوانند مشکلشان را حل کنند. آنچنان به منافع زودگذر چسبیده‌ایم. سه سال از دولت مانده این تعصبات بخشی را رها کنیم و اطلاعات را به هم دهیم و همه حس کنند مالیات برای آنها واجب است باید سرمایه را جذب کنیم و محیط کسب و کار را آماده کنیم مناطق آزاد مسئولیت سنگینی در شرایط تحریم بر دوش دارند. ما باید مشوق‌ها را زیاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه خیلی غصه نخورید که فلان سرمایه‌گذاری خارجی رفته است، بیان داشت: سرمایه‌گذار جای دیگر داریم مسئولین کشورهای دیگر به ما قول دادند و ما جایگزین آنها می‌شویم. من نمی‌دانم در ایران چطور راحت با اروپا کار می‌کنیم و جاده همکاری ما با اروپا همیشه آزادراه بوده است. از اروپا که می‌خواهیم به سمت آسیا چرخش پیدا کنیم مشکل پیدا می‌کنیم. بیاییم واقعا با دنیا کار کنیم. فکر نکنید سرمایه فقط در اروپا و آمریکا است. سرمایه زیاد است.

رئیس قوه مجریه یادآور شد: ما باید شرایط فعلی مردم که در مشقت هستند کوتاه کنیم برای این کار وزارت اقتصاد ما به عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی ما به میدان بیاید. هر طرحی برای تسریع در هر ساعتی از روز آماده است من آماده هستم. ما ساعت نمی‌شناسیم خیلی از شما که در جلسه هستید در جبهه حضور داشته‌اید آنجا ساعت وجود نداشت جلسه قرارگاه تا اذان صبح طول می‌کشید حساب این نبود ساعت خواب کی است موقعی که عملیات شروع می‌شد دیگر ساعت نمی‌شناخت. الان هم احساس ما باشد که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و روبروی یک دشمن قدار ایستاده‌ایم آن وقت صدام بود امروز ترامپ است. خداوند ما را پیروز می‌کند اگر برای رضای او برای خلق او تلاش کردیم موفقیت تصیبمان می‌کند.