رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران در مراسم تقدیر از صادرکنندگان برتر استان تهران گفت: از مشکلات صادرکنندگان مشکل فضای کسب و کار از جمله تعدد بخشنامه‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، یدالله صادقی در مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران با اشاره به واگذاری انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران به بخش خصوصی گفت: البته در کنار این امر مسائل حاکمیتی هم سر جای خودش است و نظارت‌های لازم در این خصوص صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت اظهار داشت: صادرکنندگان و فعالان اقتصادی دچار مشکلاتی هستند که مهمترین آن‌ها موضوع فضای کسب و کار است و یکی از مهمترین مسائلی که در فضای کسب و کار مشکل ایجاد می‌کند، تعدد و تکثر بخشنامه‌ها و آیین نامه ها است.

وی افزود: طی یکسال گذشته از طریق بازرگانی با سرکشی مدون و برنامه‌ریزی شده و سرکشی به واحدهای تولیدی مباحث مختلف را پایش کرده‌ایم و در بحبوبه اتفاقات چند ماه اخیر مشکلات را به مسئولان منتقل کرده‌ایم و در مواردی به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از دستورالمعل ها اصلاح شود، اما همواره این موضوع مد نظر ما بوده که ای کاش این مسائل به صورت عملیاتی تر انجام می‌شد.

صادقی بیان داشت: آنچه امروز بیشتر با آن مواجه هستیم تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی است و تامین مواد اولیه، اصلاح فرآیندهای آن باید به گونه‌ای باشد که برای تشکل‌ها نقش در نظر بگیریم و فرآیند آن کوتاه‌تر شود که این کار می‌توانست از طولانی شدن صف‌ها در وزارتخانه جلوگیری کند.

به گزارش فارس، وی افزود: استان تهران بسیار تاثیرگذاری و از بیش از ۵۰ برگزیده صادر کننده بیش از ۳۰ نفر مربوط به استان تهران بوده‌اند، بنابراین بیشترین تعداد کارت‌های بازرگانی مربوط به استان تهران است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران بیان داشت: پتانسیل صنعت و بازرگانی و اشتغال ناشی از آن بسیار حائز همیت است اما متاسفانه میزان صادرات صادرکننده را در استان تهران بطور دقیق نمی‌دانیم  تا سال گذشته برآورد می‌کردیم که حدود ۲۴ درصد صادرات کل کشور و حدود ۸۰ درصد خدمات فنی و مهندسی متعلق به تهران است.

وی افزود: صادرکنندگان استان تهران سال گذشته ۹٫۸ میلیارد دلار کالا صادر کرده‌اند و در ۷ ماهه ابتدای امسال هم میزان صادرات صادرکنندگان تهران حدود ۶ میلیارد دلار بوده است.

صادقی بیان داشت: یکسری از مشکلات ناشی از نوسانات ارزی با هماهنگی و وحدت بین صادرکنندگان و دولت و به طور مشخص وزارت صنعت قابل حل است تا صادرکنندگان بتوانند صادرات و حتی واردات مواد اولیه را بهتر از گذشته انجام دهند.