وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مشکلات امروز هفت تپه و سایر بنگاه‌های اقتصادی که پس از خصوصی سازی آنها ایجاد شده است نشان می‌دهد استفاده نکردن از توانمندی تعاونی ها و مشارکت ندادن آنها در بخش واگذاری موجب مشکلات جدی می شود.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، محمد شریعتمداری، در مراسم معارفه محمدجعفر کبیری، معاون جدید تعاون وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی و تکریم حمید کلانتری، معاون پیشین وزیر در امور تعاون با اشاره جایگاه تعاون در اقتصاد بر مبنای سیاست‌های کلی نظام و دیدگاه رهبر معظم انقلاب، تعاون را یک فرهنگ دانست و گفت : تعاون در دنیا سابقه دارد و در دین ما نیز ریشه دارد . تعاون  شکل جدیدی از فعالیتهای مشارکت جویانه است  که همه  اعضای تعاونی به نسبت مساوی در مدیریت سهم دارند .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  افزود : تعاون به عبارت دیگر شکل نظام  یافته  از مدیریت جمعی است  که در دنیا نظیرش کم است .

وی به نقش تعاونی ها در بخش آموزش هم اشاره کرد و گفت : در کلیه فعالیت‌ها اعم از فرهنگی، در فضای مجازی، حوزه  آی تی و آی سی تی، توسعه فعالیتهای اقتصادی ، در نوآوری های دانش و استفاده از روشهای پیشرفته دانش تعاونی ها می توانند نقش آفرینی کنند .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  تعاونی ها را یک فکر و اندیشه مشارکت جویانه در امر اقتصاد ، فرهنگ و اجتماع  و بطور کلی در همه حوزه ها برشمرد و گفت : عضویت در تعاونی ها داوطلبانه و آزاد و یک شکل پیشرفته از مشارکت جویی در کشور است .

شریعتمداری با اشاره به اینکه در تعاونی نظارت دموکراتیک اعضا بر امر تعاونی مقدور است، یادآور شد: البته نظارت بر فعالیت تعاونی ها نیز باید عالمانه و کارشناسانه باشد به عبارت دیگر نظارت باید از ابتدا از طریق نهادهای ذی ربط صورت گیرد تا اعضا بتوانند به راحتی به فعالیت خود ادامه دهند .

وی همکاری بین اتحادیه های تعاونی را ضروری دانست و گفت : یقینا فرهنگ تعاون، فرهنگ رقابت سالم اقتصادی را هم در کشور گسترش خواهد داد .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تعاونی های ما آنقدر گسترده است که می توانند در ۱۵ استان مرزی با سایر کشورها تبادل کالا و مالی داشته باشند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه در سال ۱۹۶۰ میلادی ۱۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان عضو تعاونی ها بودند اما اکنون این رقم به ۸۰۰ میلیون نفر رسیده است، افزود: گستردگی تعاون موجب می شود هیچ نظام سلطه ای نتواند آنها را تحت کنترل در بیاورد.
وی ادامه داد: تعاونی، شکل نظام یافته مدیریت جمعی است؛ به طوری که در آمریکا ۳۵ درصد محصولات کشاورزی و نیمی از خطوط برق روستایی این کشور به واسطه تعاونگران ساخته می شود.
وی ادامه داد: تعاونی ها باید به سهم ۲۵ درصدی خود از اقتصاد دست پیدا کنند؛ در این مسیر، به همکاری ها و حمایت های مالی نیازمندیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد تعاونی‌ها باید به حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، اقتصاد دانش بنیان و نوآورانه روی بیاورند اما از بین ۹۰ هزار تعاونی فعال، فقط ۲۰۰ تعاونی دانش بنیان در کشور وجود دارد.
شریعتمداری افزود: می توانیم با کمک تعاونی ها از فرصت سرمایه های خرد بهره مند شده و آنها را جذب و وارد مدار اقتصاد کنیم.
وی همچنین با اشاره به تسهیلات اشتغال روستایی گفت: جذب منابع یک و نیم میلیارد دلاری برای اشتغالزایی روستایی و عشایری به توسعه مشاغل، مهاجرت معکوس و عبور از مشکل بیکاری منتج می شود.
شریعتمداری گفت: مشکلات امروز هفت تپه و سایر بنگاه‌های اقتصادی که پس از خصوصی سازی آنها ایجاد شده است نشان می‌دهد استفاده نکردن از توانمندی تعاونی ها و مشارکت ندادن آنها در بخش واگذاری موجب مشکلات جدی می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ضرورت جوانگرایی در عرصه مدیریت اشاره کرد و گفت: مدتهاست جوانگرایی در بخش مدیریت را به فراموشی سپرده است.
وی تصریح کرد: وظیفه من این است که تلاش کنم جوانان پشت میزهای مدیریت بنشینند و تصمیم گیری کنند و نشاط و نوآوری را به جامعه تزریق کنند.
شریعتمداری بر ضرورت استفاده از توان زنان فرهیخته کشور در عرصه مدیریتی تاکید کرد و افزود: باید جایگاه زنان فرهیخته ایران در هیات مدیره های شرکت‌ها سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی محفوظ بماند؛ البته مهمترین کانون، خانواده است که پاسداری از این رکن  به عهده زنان است و مردان رعیت منزل محسوب می‌شوند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  گفت: زنان در محیط خانواده و مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند نسلی فرهیخته و مهارت دیده تربیت کنند.

در ادامه این مراسم محمدجعفر کبیری، معاون جدید امور تعاون این وزارتخانه گفت: لازم است تعاونی ها به سمت اقتصاد نوآور و دانش بنیان حرکت کنند تا با سرمایه کمتر به بهره وری بالاتر و ارزش افزوده بیشتر دست یابند.

معاون وزیر تعاون ، کار ورفاه اجتماعی  تاکید کرد: در شرایط سخت اقتصادی می توان از ظرفیت تعاونی ها که در دوران جنگ نیز همراه انقلاب و اقتصاد بودند، استفاده کرد.

به گزارش فارس، کبیری با اشاره به تعیین سهم ۲۵ درصدی برای تعاونی ها در اقتصاد کشور خاطرنشان ساخت: تسهیل گری، نظارت و سیاستگذاری وظیفه بخش حاکمیتی تعاون است، اما با تقویت تعاونی ها و ایجاد یک چتر حمایتی مفهومی در اقتصاد می توان از ظرفیت تعاون به عنوان یک راهبرد برای عبور از مشکل اشتغالزایی استفاده کرد.

وی  با تاکید بر ضرورت حمایت مالی از تعاونی ها گفت: نهادهای حمایتی مالی بخش تعاون باید با افزایش سرمایه اولیه تقویت شوند و در این راستا لازم است نهادهای عمومی برای حمایت مالی تعاونی وارد عمل شوند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: توانمندسازی تعاونگران و مدیریت تعاونی ها، استفاده از نظام تشویقی برای تعاونی ها، توسعه بازار و برندسازی مهمترین اقداماتی است که در حوزه تعاون انجام خواهد شد.