با واگذاری شرکت های دولتی به تعاونی ها بهترین حالت ممکن است که می توانیم بگوییم اقتصاد مردمی شکل می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، محمد جعفر کبیری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز در اتاق تعاون حضور یافت و در نشست مشترک با رئیس پارلمان بخش تعاون و تعاونگران شرکت کرد.

 

معاون تعاون، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست، از مذاکره با وزیر کار و رئیس اتاق تعاون برای ورود جدی تعاونی‌ها در واگذاری های جدید بنگاه‌های دولتی خبر داد و گفت: می توانیم در واگذاری بنگاه‌های زیرمجموعه وزارت کار به این سمت برویم که تجربه آنچه در گذشته نامش را خصوصی سازی گذاشتند دیگر تکرار نشود و با واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش تعاون بهترین شیوه خصوصی شدن شکل بگیرد.

 

کبیری همچنین از مذاکره با رضوانی فر مدیرعامل جدید شستا خبر داد و گفت نظر ما این است که اگر قرار است با نگاه های دولتی واگذار شوند اولویت با تعاونی‌ها باشد به شرط اینکه بسترها و پیش شرط‌های لازم فراهم شود.

 

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در این نشست نام تعاون را عنوانی بامسما توصیف کرد و گفت: اگر به این معنا توجه نکنیم برای موفقیت‌های بزرگتر دچار آسیب های جدی خواهیم شد.

 

کبیری با تاکید بر ضرورت تعامل و هماهنگی اتاق تعاون و معاونت تعاون وزارت کار یادآور شد: در قانون در ۸ ماده وظایفی به اتاق تعاون محول شده که برنامه‌ریزی، خدمات فرهنگی، تربیتی، آموزش بین بخشی، پژوهش و ایجاد آمار قابل اتکا از جمله این موارد است.

 

وی کمبود آمار قابل اتکا را از معضلات جدی بخش تعاون برشمرد و تصریح کرد: همکاری همه جانبه برای رهایی از این مشکلات با ظرفیت بزرگی که اتاق تعاون دارد ممکن است و این اتاق با عضویت در ۱۷ کارگروه ظرفیت خوبی برای توسعه تعاون ایجاد کرده است.

 

وی همچنین بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های حاکمیتی برای مواجهه با چالش های بخش تعاون تأکید کرد.

معاون تعاون وزیر کار گفت: در بحث اصلاح قوانین و تهیه دستورالعمل ها باید تلاش بیشتری شود، چراکه بسیاری از مشکلات به دلیل خلأهای قانونی موجود است که باعث اختلاف می شود و بعضی اختلاف ها غیر قابل حل می شود؛ با تجربه ای که اتاق تعاون اندوخته و در میدان عمل است باید کار گروهی شکل بگیرد و در زمینه اصلاح قوانین عارضه یابی صورت گیرد.

 

کبیری با اشاره به اینکه در فصل بودجه ریزی هستیم، گفت :در بودجه سالانه سه ردیف بودجه در بخش تعاون تعریف شده است که در این زمینه نیز باید با همفکری برای افزایش سقف ردیف و یا افزایش تخصیص ها تلاش کنیم.

 

وی با اشاره به افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون به عنوان نهاد مالی و اقتصادی حوزه تعاون ابراز داشت: پیگیری اختصاص ردیف اعتباری مختص بخش تعاون در بودجه و مذاکره برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون انجام شده و در صورت مطرح شدن واگذاری ها در شستا اولویت با بخش تعاون خواهد بود.

 

وی ادامه داد: تعاونی‌ها می‌توانند در بافت‌های فرسوده حضور یابند و خوشبختانه در مراجعاتی که از سوی شهرداری تهران به ما داشتند استقبال کردند که از توان و ظرفیت تعاونیها در بافتهای فرسوده استفاده شود.