رئیس کل بانک مرکزی در جلسه اتاق تعاون ایران با حضور روسای اتاق های تعاون، بازرگانی و اصناف، از آماده شدن طرح گام (گواهی اعتبار مولد) به منظور حل بخشی از مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خبر داد.

دومین  نشست مشترک روسا، هیات رئیسه و مدیران سه اتاق با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، در این نشست بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، گزارش مبسوطی در خصوص نتایج پایش بررسی وضعیت محیط کسب و کار در تابستان سالجاری ارائه و تاکید کرد که بی ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن قیمت ها، دشواری و سختی تامین مالی و بی ثباتی سیاست ها و رویه های اجرایی مهمترین مولفه های محیط کسب و کار بوده است که دشواری تامین نقدینگی مربوط به بانک مرکزی است.

رئیس اتاق تعاون در بخش دیگری از این نشست، از اقدامات موثر بانک مرکزی در ایجاد ثبات در بازار ارز تقدیر و تشکر کرد.

عبداللهی با اشاره به اهمیت صادرات پسته، فرش و شیلات تصریح کرد: بخش اعظم صادرات پسته، فرش و شیلات در بخش تعاون صورت می گیرد اما مشکل تامین ریالی صادرکنندگان این حوزه، این میزان را کاهش داده است.

وی ادامه داد: این صنایع به جهت اشتغالزایی و تامین ارز مورد نیاز کشور نقش مهمی را در اقتصاد ایفا می کنند از این رو باید توجه ویژه ای به آن معطوف شود. رئیس کل بانک مرکزی

رئیس پارلمان تعاون کشور همچنین در خصوص بنگاه های کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: اشتغال در این بنگاه ها به دلیل مشکل سرمایه در گردش،  متاثر شده است و حمایت بانک ها می تواند این مشکل را حل کند.

در این نشست، رئیس کل بانک مرکزی در خصوص  رشد واحدهای صنعتی بورسی گفت: رشد واحدهای صنعتی بورسی که ۵۰ درصد صنایع را تشکیل می دهند، به علت هم راستا بودن با روند کل صنعت، می تواند موید تداوم رشد غیرنفتی کشور باشد. رئیس کل بانک مرکزی

همتی ابراز داشت: واحدهای صنعتی بورسی در ادامه روند ماه قبل، ‌در مهرماه نیز نسبت به شهریور ماه ۱.۸ درصد رشد مثبت داشته اند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: هر سه اتاق در مورد تاثیر مثبت و تعیین‌کننده سیاست‌ها و اقدامات بانک مرکزی در اعاده ثبات اقتصادی بازارها و تلاش هایش برای رونق تولید تاکید داشتند.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۲۴ میلیارد دلار برای واردات تامین کرده‌ایم که ۹۷ درصد مربوط به واردات است.

همتی تصریح کرد: روند ارز آوری خوب است و تمام تلاش همکاران بخش ارز بانک مرکزی بر این مهم معطوف شده است که کمترین زحمت شامل صادرکنندگان و واردکنندگان شود.

وی همچنین به عناصر مهم اقتصادی اشاره کرد و ابراز داشت: سه عنصر مهم اقتصادی ارز، تورم و سرمایه گذاری است که ارز باید ثبات داشته باشد، تورم باید در حد محدود باشد و سرمایه گذاری لازم برای تداوم رشد اقتصادی داشته باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از این نشست به نقدینگی در کشور اشاره کرد و گفت: ما در شرایطی  هستیم که در جامعه هم باید نقدینگی بالا نرود هم باید به بخش تولید نقدینگی بدهیم.

وی ادامه داد: بانک مرکزی باید هم باید نقدینگی بخش خدمات و تولید را تامین کند هم باید مراقب باشد که تورم ایجاد نشود.

این مقام مسئول در این نشست اظهار داشت: خدمات مولد از بخش های مهم اقتصادی محسوب می شود و ما از آن استقبال می کنیم اگر خدمات ارزش افزوده ایجاد کند حتما از آن استفاده می کنیم.

در این نشست مطرح شد: بانک مرکزی مخالفتی با این مهم که مرزنشینان به صورت عام، در قبال صادرات، واردات داشته باشند مخالفتی ندارد.

 

براساس این گزارش، عبدالناصر همتی در خصوص طرح گام گفت: کارهای کارشناسی و اخذ نظرات کارشناسی انجام شده است و در جلسه آتی شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد.

 

وی افزود امیدواریم با تصویب این طرح، بخشی از مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی رفع و شاهد رونق بیش از پیش تولید باشیم.

 

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور ویژه است گفت: علیرغم محدودیتها و تحریم ها، شاخص های اقتصادی در زمینه های متعدد از جمله صنعت و کشاورزی مثبت است و لازم است همه ما به آرامش موجود و ثبات ایجاد شده در بازار ‌توجه کرده و به تداوم آن کمک کنیم.

 

همتی ثبات اقتصادی توأمان با رشد اقتصادی را از سیاست‌های اصلی بانک مرکزی خواند و گفت: با تداوم تدابیر و سیاست‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی در عمده بازارها از جمله بازار ارز شاهد ثبات هستیم.

 

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه بخش خدمات مولد بسیار مهم است افزود: بخش خدمات کشور سهم مهمی در ارزش افزوده و اشتغال دارد و بانک مرکزی از آن حمایت خواهد کرد.

همتی تاکید کرد خوشبختانه به مدد نگاه به درون و اتکا به ظرفیت‌های داخلی، اقتصاد غیر نفتی شاهد رشد و شکوفایی است.

 

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کنترل تورم پرداخت و گفت: آمارهای استخراجی نشان دهنده کنترل و کاهش مداوم ماهانه تورم توام با مدیریت نقدینگی است.

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تامین ارز توسط بانک مرکزی گفت: آمارها نشان دهنده تامین ۲۴ میلیارد دلار در سال جاری برای واردات است و این خود موید موفقیت کشور در کاستن از فشار تحریم ها است ضمن آنکه روند بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز رو به افزایش است.