بررسی های آماری صنعت ساختمان حاکی از آن است که شامخ بخش ساختمان در مهر ماه امسال عدد ۵۳٫۱۳ را نشان می دهد که بیانگر بهبود اندک وضعیت صنعت ساختمان در مهرماه  نسبت به ماه قبل است زیرا میزان فعالیت های انجام شده نسبت به ماه گذشته روند افزایشی داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران به نقل از اتاق تعاون ایران، صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

در بخش مسکونی نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، عدم توازن عرضه و تقاضا و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، افزایش مجدد قیمت مسکن را پدید آورد.

در بخش های عمرانی هم کماکان پیشرفتی در میزان فعالیتها گزارش نشد و عدم تخصیص بودجه عمرانی کافی بر تداوم این امر دامن زده است.

به گزارش واحد آمار اتاق تعاون، با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان نسبت به ماه گذشته کمی افزایش یافت. علیرغم افزایش بیشتر قیمت مواد اولیه و از سوی دیگر کمبود عرضه بخشی از  این مواداولیه، میزان سفارشات جدید و بدنبال آن میزان فعالیت های تولید یا ارائه خدمات ساختمانی در مقیاس ماهانه افزایش یافت. متناسب با افزایش این دو شاخص، شاخص های “میزان بکارگیری نیروی انسانی” و نیز “میزان خرید مواد اولیه”  در مقایسه با ماه قبل، روند افزایشی را تجربه کردند.

با توجه به روند افزایشی قیمت مواد اولیه، قیمت فروش کمی صعودی شد. میزان فروش هم نسبت به ماه قبل افزایش یافت. میزان کارهای معوقه هم اندکی کاهش یافت. با توجه به افزایش شیوع ویروس کرونا و نیز مشکل تامین برخی تجهیزات بخصوص از نوع وارداتی، سرعت انجام سفارشات کمی نسبت به ماه گذشته کاهش یافت. میزان مصرف حامل های انرژی کمتر شد و  با توجه به تداوم مشکلات موجود در حوزه صادرات در کشور، درصادرات این بخش نسبت به ماه گذشته تفاوت خاصی مشاهده نشد.

علیرغم تمام مشکلات موجود، فعالان این حوزه  بهبود وضعیت کسب و کار خود را در ماه آینده انتظار داشتند.

 

گفتنی است، اتاق تعاون  ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام کرده که نتیجه آن بصورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر خواهدشد.

کاربران، ذینفعان و محققین می‌توانند با مراجعه به پورتال تخصصی اتاق تعاون ایران به نشانیwww.icccoop.ir  به نسخه الکترونیکی این گزارش دست یابند. در ضمن می‌توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات ارزشمند خود را از طریق پست الکترونیک icc-statistics@icccoop.ir با ما در میان بگذارید.