با اینکه مسئولان اعلام کرده‌اند که این هفته نفت در بورس انرژی عرضه می‌شود، اما هنوز خبری از این معاملات نیست گویی این اظهارنظرها صرفا جنبه سخنرانی دارد؛ هر چند که عده‌ای می‌گویند وزارت نفت همکاری نمی‌کند، اما کارشناسانی هستند که معتقدند زیرساخت‌های معاملاتی برای عرضه نفت وجود ندارد و بر این باورند که عرضه نفت در بورس موجب دور زدن تحریم‌ها نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران،  مدتی است سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافقت کرده‌اند. عرضه نفت از زمانی که بحث تحریم‌های یکجانبه آمریکا مطرح شد برای چندمین بار در تاریخ بورس مورد توجه گرفت، اما این بار با هدف دور زدن تحریم‌های نفتی، موضوعی که بسیاری به آن نقد دارند و معتقدند عرضه نفت در بورس نمی‌تواند موجب دور زدن تحریم‌ها شود.

چندی پیش اسحاق جهانگیری اعلام کرد که قرار است نفت خام در بورس عرضه شود، اما پس از مدتی که این موضوع فقط در حد یک سخنرانی باقی ماند شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به ریاست حسن روحانی برگزار شد تصویب کرد که با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی انجام شود. این شورا اعلام کرد بر اساس این طرح، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش برساند.

به گزارش ایسنا، بعد از این اظهارنظرها از جانب مسئولان بازار سرمایه حرف‌هایی به گوش رسید که این وزارت نفت است که باید در این مورد هماهنگی‌هایی را انجام دهد؛ به عنوان نمونه مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس گفت که  برای سازوکار عرضه نفت خام در بورس باید منتظر ابلاغ وزارت نفت به سازمان بورس بود، همچنین همکاری بانک مرکزی و خزانه داری در فرایند عملیات تسویه پس از انجام معامله ضروری است”

اما در مقابل بیژن نامدار زنگنه با اشاره به اینکه سران سه‌قوه با عرضه نفت در بورس موافقت کرده‌اند گفته که هیات دولت موافقت خود را اعلام نکرده و به دلیل حساسیت‌هایی که این موضوع دارد قرار است نفت خام ۲۰ درصد به صورت ریالی و ۸۰ درصد به صورت ارزی به طور آزمایشی در بورس عرضه شود و بعد ازگرفتن نتایج و انجام ارزیابی تصمیم‌گیری شود. او در باره مقدار این عرضه نیز عدد ۴۰ هزار بشکه  را مطرح کره است.

اما در تازه ترین واکنش‌ها سید علی حسینی –مدیرعامل بورس انرژی– بار دیگر به اهمیت همکاری وزارت نفت و بانک مرکزی برای عرضه نفت خام در بورس اشاره کرده و گفته یکی از مسائلی که تصمیم‌گیری در این باره را طولانی کرده است، ضرورت همکاری بانک مرکزی و بانک‌های عامل، بابتِ ارائه راه‌حل‌های ممکن و مشارکت در امر نقل و انتقال و تسویه وجوه است که انتظار می‌رود پیگیری‌هایی که توسط شرکت ملی نفت ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و بورس انرژی ایران در حال انجام است، منجر به نتیجه شود.

وی تاکید کرده که “ضروری است شرکت ملی نفت ایران با برگزاری جلسات کارشناسی و مشورتی منظم با حضور تمامی دستگاه‌های ذیربط بتواند به راه‌حل مطمئن و موثری برای تحویل و تسویه مالی معاملات نفت خام در بورس دست یابد. ”

به گفته مدیرعامل بورس انرژی با توجه به صلاحیت‌های قانونی و فنی شرکت ملی نفت ایران، هرگونه تصمیم‌گیری درباره حجم عرضه، شرایط پرداخت، شرایط حمل، خریداران احتمالی و سایر موارد مشابه، در حوزه مسئولیت آن شرکت قرار دارد و باید اجازه داد که دور از هیجانات و در فضای کارشناسی و منطقی  درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

سید علی حسینی در گفت‌وگوی دیگری به ضرورت همکاری برخی دستگاه‌ها برای عرضه نفت خام در بورس تاکید ویژه کرده و گفته که هر چند شرکت ملی نفت جلساتی را در این خصوص برگزار کرده ولی به نظر می‌رسد هنوز جمع بندی دقیقی در این خصوص وجود ندارد.

اما هنوز درباره زمان و نحوه عرضه نفت در بورس ابهاماتی وجود دارد همین موضوع باعث شده گاه و بی گاه درباره زمان عرضه نفت از مسئولان مختلف در خارج از بازار سرمایه عرضه نفت در صحبت‌های جدیدی انجام شود به طوری که هفته پیش معاون وزیر نفت اعلام کرد که” امیدوارم عرضه نفت خام در بورس انرژی از هفته آینده آغاز شود که در آن صورت به شکل محموله‌های پنج هزار بشکه‌ای و در مجموع یک میلیون بشکه خواهد بود. ” اما با این وجود هنوز نه تنها خبری از عرضه نفت در بورس نیست بلکه شنیده می شود اراده جدی‌ای برای این موضوع وجود ندارد.