اسماعیل خلیل‌زاده که میهمان تلویزیونی امروز (چهارشنبه) برنامه سلام صبح بخیر بود، درباره پرونده شکایت پروپیچ از استقلال گفت: این پرونده به دوستان ما از جمله هیئت مدیره و مدیرعامل قبلی بازمی‌گردد که طلب پروپیچ را پرداخت نکرده بودند. زمانی که این بازیکن در ایران حضور داشت، می‌توانستند با ۳۰ هزار دلار قراردادش را فسخ نکنند، اما پول او در چند سال اخیر پرداخت نشده و اکنون به ۴۳۰ هزار دلار رسیده و ما باید در چند روز آینده پرداخت کنیم.

 

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، وی افزود: واقعا به مشکل بدی در رابطه با پروپیچ خوردیم، اما چون به دلیل حضور ۴ بازیکن استقلال در جام جهانی نزدیک به ۸۰۰ هزار دلار طلب داشتیم، مهدی تاج نامه‌ای به فیفا ارسال کرد تا از این مبلغ طلب پروپیچ پرداخت شود. در همین راستا، نماینده ما به سوئیس رفته تا مذاکراتی با آنها انجام دهد. اگر این اتفاق نیفتد، خودمان از منبع دیگری این پول را پرداخت خواهیم کرد.

 

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در خصوص اینکه در صورت پرداخت نشدن پول پروپیچ چه اتفاقی می‌افتد، گفت: از دو پنجره نقل و انتقالات محروم می‌شویم. قرارداد بازیکنان جدید را ثبت کرده‌ایم، اما به مشکلاتی می‌خوریم و ممکن است ۶ امتیاز نیز از استقلال کسر شود.

 

خلیل‌زاده در مورد اینکه مسببان این اتفاق چه کسانی بوده‌اند، تصریح کرد: اینکه چه زمانی چنین اتفاقی افتاده است، بی‌اطلاع هستم. در باشگاه استقلال در بحث پرداخت‌ها به دلیل عدم مشخص نبودن درآمد‌ها دچار مشکل شدیم. مدیران قبلی نه اینکه نخواستند این پول را بدهند، شاید نداشتند که آن را پرداخت کنند. از اینکه در رابطه با مگویان یا پروپیچ چه اتفاقی افتاده، اطلاعی ندارم.

 

وی در واکنش به هزینه ۴۰ میلیاردی برای بازیکنان و مربیان خارجی در فصل گذشته گفت: یکسری بازیکنان را آورده بودند که قرارداد داشتند و زمانی که قرارداد هست، باید تعهدات نیز صورت بگیرد. در آن زمان هئیت مدیره و مدیرعامل تشخیص دادند که این قراردادها بسته شود. به غیر از یکی دو بازیکن، موافق بستن قرارداد با سایر بازیکنان نبوده‌ام. ما در داخل کشور بازیکنان خیلی خوبی داریم که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

 

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در خصوص وضعیت آیاندا پاتوسی خاطرنشان کرد: واقعا درگیر پرونده پروپیچ هستیم تا آسیبی نبینیم. پاتوسی تا این لحظه با باشگاهی قرارداد نبسته و در صورتی که مشکل پروپیچ حل شود، برای پاتوسی نیز فکری خواهیم کرد. قرارداد پاتوسی با ما ۳۳۰ هزار برای فصل پیش رو بود، اما اینکه اکنون چقدر درخواست کرده است، را نمی‌دانم و فتحی در جریان آن است.

 

خلیل‌زاده در رابطه با بحث خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: اصل قانون ۴۴ واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی است. این قانون به تأیید مقام معظم رهبری رسیده و باید اجرا شود. در حال حاضر با توجه به اینکه نایب رئیس اتاق تعاون ایران هستم، این بخش دنبال واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی‌سازی است. روز گذشته اظهارات رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌شنیدم که گفتند باشگاه‌ها باید به فرابورس بروند، اما اینکه چقدر رعایت می‌شود، جای بحث دارد. تراز مالی داریم و حساب‌های مالی را نیز بسته‌ایم. هواداران به شدت طرفدار این دو تیم هستند و خود ما از پیشکسوتان استقلال دعوت کرده‌ایم تا شرکت تعاونی عام تشکیل شود. قرار است در پرسپولیس نیز شرکت پیشکسوتان پرسپولیس برای سهامی عام تشکیل شود تا از این طریق، مردم و پیشکسوتان سهام‌دار باشگاه‌ها شوند.

 

وی در پاسخ به این سؤال که بودجه سال گذشته و آینده باشگاه استقلال چقدر است، گفت: باشگاه‌ها در آمد مشخصی ندارند و تنها راه درآمد باشگاه‌ها به ترانسفر بازیکنانش برمی‌گردد. اگر اسپانسر یک تا ۱۰ روز در پرداختی‌هایش عقب بیفتد، حواشی زیادی ایجاد می‌شود. اینکه دقیق گفته شود بودجه باشگاه ۹۰ میلیارد است، درست نیست. در این هفته قرار است بررسی کنیم بودجه باشگاه چقدر خواهد بود. برای فصل گذشته نیز مشخص شد که چقدر هزینه شده، اما بالای ۱۰۰ میلیارد نبود و پایین‌تر بود. با توجه به اینکه خودم مسئول بودجه فصل آینده هستم، یک هفته تا ۱۰ روز دیگر بودجه فصل بعد مشخص خواهد شد.