طبق پیشنهاد شورای نظارت بر اصل ۴۴، ۱۰ درصد از سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای کشف قیمت در بورس و ۵۰ درصد به شرکت‌های سهامی عام با حداقل ۱۰ هزار سهامدار و ۴۰ درصد دیگر به تعاونی‌های سهامی و فراگیر کل کشور واگذار می‌شود. به این ترتیب و با شرایط فعلی استقلال و پرسپولیس باید امسال واگذار شوند.

 

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران، شورای عالی نظارت بر اصل ۴۴ پیشنهاد واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را اعلام کرد که طبق آن ۱۰ درصد از سهام این دو باشگاه‌ برای کشف قیمت در بورس یا فرابورس و ۵۰ درصد به شرکت‌های سهامی عام با حداقل ۱۰ هزار سهامدار و ۴۰ درصد دیگر به تعاونی‌های سهامی و فراگیر کل واگذار می‌شود.

 

براساس این گزارش، پیش از این علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی وعده داده بود عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با دارایی‌های جدید بعد از پذیرش در فرابورس ، طی مرداد یا شهریور سال جاری انجام شود .

 

 

اعطای حق السهم به هواداران سرخابی ها

محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون ورزش مجلس در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، درباره طولانی شدن روند خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، تصریح کرد: با توجه به گستره طرفداران این دو باشگاه، پیش از این مقاومت‌هایی از سوی دولت برای این واگذاری وجود داشت.

 

وی در تشریح دلایل دیگر مقاومت در برابر این واگذاری، افزود: افرادی ذی نفوذ و ذی نفع در حاشیه این باشگاه‌ها قرار دارند که از رانت محبوبیت این تیم‌های ورزشی استفاده می‌کنند و مانع از خصوصی سازی این باشگاه‌ها می‌شدند.

 

تابش گفت: تلاش‌های ما در دو دوره اخیر مجلس در نهایت منجر به این شد که در قانون برنامه ششم توسعه کشور و همچنین در قانون بودجه سال ۹۹ نیز مجلس دولت را ملزم به واگذاری سرخآبی‌ها کند.

 

رئیس فراکسیون ورزش مجلس، با اشاره به واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، خاطرنشان کرد: اخیرا رویکرد‌های دولت تا حدی واقع بینانه شده است، اما بحث‌هایی میان وزارت ورزش و جوانان و سازمان خصوصی‌سازی درباره چگونگی واگذاری سهام این دو باشگاه وجود دارد.

 

وی به ورود مجلس به این موضوع اشاره کرد و افزود: بنا شد کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی چگونگی واگذاری سهام این دو باشگاه را بررسی کرده و به مجلس گزارش دهد.

 

تابش با تاکید بر لزوم اختصاص حق السهم به هواداران این دو باشگاه پر طرفدار پایتخت، خاطرنشان کرد: هواداران این باشگاه‌ها کسانی هستند که سال‌ها بدون جیره و مواجب و در سرما و گرما از این تیم‌ها حمایت کردند، اما تاکنون درآمد نصیب صاحبان قدرت و بازیکنان شده است.

 

رئیس فراکسیون ورزش مجلس، افزود: باید منابعی در این واگذاری پیش بینی شود، تا اگر هواداران بضاعت لازم برای خرید سهام این باشگاه‌ها را نداشته باشند، حق السهم آن‌ها به صورت وام و به عنوان آورده آنان، تعیین و سپس از سود حاصل کسر شود.

 

وی خاطرنشان کرد: معتقدم؛ اگر خصوصی سازی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بدون حق السهم هواداران این تیم‌ها انجام گیرد و این باشگاه‌ها صرفا به چند صاحب قدرت و ثروت واگذار شوند، این واگذاری راه به جایی نخواهد برد.