عضو هیات عامل و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌ها سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه جلسه معارفه قبل از طرح در هیات پذیرش باشگاه پرسپولیس دوشنبه آینده در فرابورس برگزار می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران به نقل از فارس، بحث واگذاری دو باشگاه فرهنگی ورزشی، پرسپولیس و استقلال موسوم به سرخابی‌ها از زمان دولت اصلاحات مطرح بود، اما هر بار که بحث آن داغ می‌شد با مشکلاتی نظیر نداشتن صورت‌های مالی، زیرساخت‌های مالی و عدم شفافیت اسناد و مدارک و قراردادها به تعویق می‌افتاد تا این که در قانون بودجه سال ۹۸ تکلیف شده بود که دولت باید تا پایان شهریور ۹۸ دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را از طریق فرابورس ارائه کند، اما این وظیفه قانونی هم به دلیل نداشتن سرمایه کافی و صورت‌های مالی دو باشگاه انجام نشد.

 

اکنون دوباره بحث واگذاری دو باشگاه سرخابی‌ها از طریق فرابورس ایران مطرح شده است که در این زمینه با ابوالقاسم شمسی جامخانه عضو هیات عامل و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی به گفت‌وگو نشستیم تا از کم و کیف و آخرین خبرهای دو باشگاه سرخابی‌ها آگاه شویم.

 

مهم‌ترین محورهای این مصاحبه به این شرح هستند:

 

* تاریخچه واگذاری استقلال و پرسپولیس

 

* ماجرای پر افت‌وخیز واگذاری ورزشگاه‌ها به سرخابی‌ها از سال ۹۱ تاکنون

 

* اساسنامه استاندارد استقلال و پرسپولیس در آستانه ثبت رسمی

 

* سرخابی‌ها قابلیت واگذاری در بورس پیدا کردند؟

 

* قیمت‌گذاری برند استقلال و پرسپولیس

 

* شفافیت صورت‌های مالی سرخابی‌ها به کجا رسید؟

 

* استقرار کمیته ریسک، کمیته حسابرسی و واحد پولشویی در پرسپولیس

 

* چند درصد سهام استقلال و پرسپولیس عرضه می‌شود؟

 

* اسپانسرها چقدر به استقلال و پرسپولیس پول می‌دهند؟

 

* سرخابی‌ها کی در بورس پذیرفته می‌شوند؟

 

فارس: دلیل این که بارها بحث واگذاری سرخابی‌ها مطرح شد و حتی در قانون آمده بود، اما محقق نشد چیست و چرا زمینه واگذاری این دو باشگاه به مردم و  هواداران و پیشکسوتان فراهم نشده است؟

 

شمسی جامخانه: چند سالی است که بحث واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موسوم به سرخابی‌ها مطرح می شود.  نام این دو شرکت فرهنگی ورزشی قبل از ابلاغ قانون اجرای قانون اصل ۴۴ در فهرست واگذاری‌ها بود. با ابلاغ قانون اصل ۴۴ در مرداد ماه سال ۸۷ و متعاقبا ابلاغ آیین اجرایی طبقه بندی بنگاه ها با تصویب دولت در شهریور ماه سال ۱۳۸۸ در فهرست گروه یک بنگاه ها طبقه بندی و در فهرست واگذاری‌ها قرار گرفت.

 

دولت طی مصوبه مهرماه ۹۰ نام دو شرکت را از گروه یک به گروه ۲ بنگاههای مشمول واگذاری منتقل نمود مجددا در مرداد ماه ۹۴ دولت طی مصوبه ای نام دو شرکت را فهرست واگذاری ها خارج نمود پس از سه سال در آذر ماه ۹۷ نام دو شرکت در فهرست واگذاری ها قرار می گیرد و متعاقبا به استناد بند (ه) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۹۸ تکلیف می گردد که وزارت اقتصاد (سازمان خصوصی سازی )، وزارت ورزش و سازمان بورس با همکاری یکدیگر تا شهریور ۹۸ نسبت به واگذاری دو شرکت از طریق بازار پایه فرابورس اقدام کنند.

 

قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ وضع مالی دو شرکت استقلال و پرسپولیس به گونه‌ای بود که قابلیت واگذاری آنها حتی از طریق مزایده هم وجود نداشت چون اطلاعات مالی دو شرکت شفاف نبود و صورت‌های مالی یا مردود شده یا عدم اظهارنظر حسابرس بود و بعضا مشروط مانده بود و بنابراین حداقل شرایط را برای واگذاری نداشتند. ضمن آنکه سرمایه ثبتی آنها یک و ده میلیون تومان بوده است.

 

در سال ۹۱ هیأت وزیران تصویب کرد که در اجرای ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی کشور دو مجموعه ورزشی شهید درفشی‌فر به پرسپولیس و  شهید مرغوب‌کار به تیم استقلال واگذار شود. بدوا هیأت تطبیق مقررات دولت با قوانین مجلس ایرادهایی بر آن گرفت که آن ایرادها هم بعداً رفع شد و بعد از آن مجلس موافقت خود را با واگذاری دو مجموعه ورزشی به دو باشگاه اعلام کرد. اما عملیات تحویل و تحول دو مجموعه ورزشی به دو باشگاه و گرفتن سند رسمی تک برگ به نام دو باشگاه دارای مشکلات حقوقی و ثبتی بود که این واگذاری‌ها انجام نمی‌شد.

 

در سال ۹۳ تصمیم گرفته می شود که  برند یا نام تجاری دو باشگاه به همراه  دو مجموعه ورزشی توسط کارشناسان رسمی ارزش‌گذاری شوند و مثلاً اگر ارزش برند پرسپولیس A بود و ارزش ورزشگاه درفشی‌فر B  بود، مجموع ارزش باشگاه A+B  به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته می‌شد.یعنی شرکت واگذار نمی شد فقط برند بعلاوه مجموعه ورزشی درفشی فر که آنهم فاقد سند بود.

 

در مورد باشگاه استقلال هم ارزش برند آن بعلاوه مجموعه ورزشی مرغوب کار به عنوان قیمت پایه برای فروش باشگاه استقلال در نظر گرفته می‌شد بر این اساس ارزش‌گذاری انجام و پس از تصویب هیات واگذاری تا مرحله عرضه و مزایده پیش رفت و حتی یک متقاضی برای یکی از این دو باشگاه پیدا شد، اما بنا به دلایلی مزایده ابطال شد و واگذاری انجام نشد.

 

با توجه به خروج نام دو باشگاه از فهرست واگذاری ها در سال ۹۴ و سپس مصوبه دولت در سال ۹۷ مبنی بر درج نام شرکت در فهرست واگذاری ها و تکلیف مجلس در قانون بودجه ۹۸، پیگیری ها و جلساتی برگزار و لیکن به نتیجه نرسید.

 

فارس: چه اتفاقاتی افتاد که سال ۹۸ واگذاری سرخابی‌ها در فرابورس انجام نشد؟

 

شمسی جامخانه: در نیمه اول سال ۹۸ جلسات متعددی توسط وزارت ورزش و مسؤولان این وزارتخانه، نمایندگان سازمان بورس، مجلس و سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد. بعد از برگزاری چند جلسه، صورتجلسه ای در شهریور ماه ۹۸ تهیه و به امضای رئیس وقت کمیسیون اصل ۴۴، رئیس فراکسیون ورزش مجلس،  سازمان بورس، وزارت ورزش و نماینده سازمان خصوصی‌سازی رسید. طبق آن صورت‌جلسه  بعلت ساختار مالی نامناسب و سرمایه اندک و زیان انباشته قابل توجه و عدم وجود سند مالکیت دو مجموعه ورزشی بنام دو  شرکت استقلال و پرسپولیس به دلیل مشکلات حقوقی و ثبتی ونیز  مشکلات عدیده مالی و عدم شفافیت، دو باشگاه  قابلیت عرضه در فرابورس را ندارند و انجام این واگذاری منوط به اجرای اصلاحات اساسی در صورت‌های مالی دو باشگاه و اصلاح ساختار مالی بود. حتی عده‌ای می‌گفتند از اساس امکان چنین اقدامی وجود ندارد.

 

در اجرای صورت‌جلسه مزبور از مهر ۹۸ سازمان خصوصی‌سازی با همکاری وزارت ورزش و سازمان بورس و شرکت فرابورس و مدیران دو باشگاه مسأله واگذاری سرخابی‌ها را پیگیری کردیم. در ۶ ماهه دوم سال ۹۸ جلسات هفتگی در سازمان خصوصی سازی برگزار می‌شد و حتی در یک جلسه خود وزیر ورزش هم به دلیل اهمیت موضوع حضور پیدا کرد. در بیشتر جلسات ۳ نفر از معاونین وزیر ورزش مشارکت داشته اند و مدیران عامل دو باشگاه حضور پیدا می‌کردند و کارها پیگیری می شد در نیمه اول سال ۹۹ و پس از تعیین و تصویب برنامه واگذاری دو باشگاه در جلسه مورخ ۱۸ فروردین ۹۹جلسات بصورت هفتگی در وزارت ورزش و به ریاست وزیر محترم ورزش و جوانان برگزار و نتیجه اقدامات و پیگیری ها با توجه به حساسیت موضوع و پیگیری اعضا محترم واگذاری بصورت ماهانه گزارش و هفتگی به وزیر محترم اقتصاد گزارش می گردید و ایشان ضمن ارایه رهنمودهای لازم ، دستورات لازم جهت تسریع در روند واگذاری را ارائه می دادند.

 

اولین قدم این بود که با توجه به زیان انباشته دو شرکت که قابل توجه بود، در مهرماه ۹۸ زیان انباشته پرسپولیس ۱۳۵ میلیارد تومان و زیان انباشته استقلال ۱۵۵ میلیارد تومان بوده است در حالی که سرمایه ثبت شده پرسپولیس یک میلیون تومان و سرمایه استقلال فقط ۱۰ میلیون تومان بود. باید چه کار می‌کردیم؟ باید اصلاح ساختار مالی انجام می‌شد. سرمایه دو شرکت افزایش می‌یافت و راهکار این بود که مصوبه هیأت وزیران در مورد واگذاری دو باشگاه درفشی‌فر و مرغوب‌کار به نام دو باشگاه که سال ۹۱ صادر شده بود عملیاتی و سند مالکیت به نام دو باشگاه صادر شود.

 

همچنین قرار شد برای تقویت سرمایه دو شرکت استقلال و پرسپولیس دو مجموعه دیگر هم یکی مجموعه ورزشی شهدای گمنام برای پرسپولیس و کمپ ورزشی مرحوم حجازی برای استقلال واگذار شود درواقع این ۴ مجموعه ورزشی به عنوان آورده غیرنقدی دولت در راستای ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی کشور به دو باشگاه سرخابی‌ها داده شود و این مجموعه ها توسط کارشناسان ارزیابی  و گزارش توجیهی افزایش سرمایه برای دو باشگاه تهیه و نظر حسابرس گرفته شود. بعد از آن باید مجمع عمومی فوق‌العاده برگزار شود. سپس به تصویب هیأت واگذاری برسد و در نهایت افزایش سرمایه دو باشگاه انجام و برای ثبت به ثبت شرکتها ارسال شود.

 

پس از پیگیری های متعدد و رفع مشکلات حقوقی و ثبتی در مرداد ماه و شهریور ۹۹ سند تک برگ چهار مجموعه ورزشی بنام دو باشگاه اخذ گردید.

 

در اینجا باید از همکاری سازمان ثبت اسناد و وزارت راه و شهرسازی تشکر کنم که پیگیری و مساعدت کردند. همچنین تلاش‌های وزیر محترم ورزش که شخصا بعضی موضوعات را پیگیری کردند. در واقع برای پرسپولیس دو سند تک برگ برای دو مجموعه درفشی‌فر و ورزشگاه شهدای گمنام و برای استقلال مجموعه ورزشی شهید مرغوب‌کار و کمپ ورزشی مرحوم حجازی سند تک برگ صادر شد.

 

بعد از صدور سند تک برگ برای دو باشگاه، کارشناسان رسمی دادگستری این اموال را قیمت‌گذاری کردند و در نتیجه آن برای باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس سرمایه‌ از یک میلیون تومان تبدیل به ۷۰۱ میلیارد و یک میلیون تومان افزایش یافت و برای باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال سرمایه از ۱۰ میلیون تومان به ۷۱۹ میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان افزایش یافت.

 

این فرایند شامل تهیه گزارش‌ توجیهی افزایش سرمایه، اخذ گزارش حسابرس، برگزاری مجمع عمومی فوق العاده ، طرح و تصویب توسط هیات واگذاری و نهایتا اخذمجوز جهت ثبت در اداره کل ثبت شرکتها بوده است در حال حاضر مجوز افزایش سرمایه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس  برای ثبت شرکتها ارسال تا متعاقبا و پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی خواهد شد. این کار بسیار سختی بود و زمان‌بر . ضمن آنکه  مشکلات حقوقی و ثبتی متعددی داشت که بر طرف شده بود.

 

 

 

فارس: برای این که یک شرکت قابلیت واگذاری در بازار سرمایه داشته باشد، باید سودآور شده و صورت‌های مالی شفاف داشته باشند، آیا این کار برای سرخابی‌ها انجام شده است؟

 

شمسی جامخانه: برای این که یک شرکت قابلیت پذیرش در بازار سرمایه داشته باشد، بستگی به اینکه در تابلوی اول و دوم بورس یا فرابورس باشد شرایط و معیارهایی تعیین شده که اطلاعات آن در دسترس همگان و در سایت سازمان بورس و نیز سایتهای شرکت بورس تهران و فرابورس قرار دارد.

 

شرکت‌های دارای بازار فعال در بورس و فرابورس هر کدام جایگاه و شرایط خود را دارند. شرکت‌های حاضر در تابلوی اول بورس مقررات بسیار سختگیرانه دارند، شرکت‌های تابلوی دوم بورس مقررات آسان‌تر و بعد از آن شرکت‌هایی که در بازار اول فرابورس هستند، مقررات آسان‌تر نسبت به بورس داشته و شرکتهای در تابلوی بازار دوم فرابورس مقررات و شرایط سهل‌تر نسبت به بازار اول فرابورس دارند و لذا شرکتها به تدریج بسته عملکرد و شفافیت حسابها و ساختار مالی‌شان ممکن است ارتقاء یا تنزل پیدا کنند.

 

بر این اساس کاری که انجام می‌دهیم باید شرایطی فراهم کنیم که دو باشگاه سرخابی در بازار دوم فرابورس پذیرش شوند، اما برای حضور در این بازار حداقل شرایطی لازم است که در حال حاضر آن فراهم شده است. الان هر دو شرکت پرسپولیس و استقلال مشاور پذیرش گرفته‌اند به گونه‌ای که برای استقلال مشاور یکی از شرکتهای تأمین سرمایه برای انجام کارهای پذیرش در نظر گرفته شده است، همچنین برای باشگاه پرسپولیس هم یک شرکت کارگزاری به عنوان مشاور پذیرش انتخاب شده است. مشاور پذیرش مدارک را از دو باشگاه می‌گیرد، کامل می‌کند و مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی کارهای پذیرش این دو باشگاه در حال انجام است. مانند تهیه امیدنامه، برنامه کسب و کار ، بودجه سه سال آتی ، تکمیل پرسشنامه ها، فهرست کلیه دعاوی له و علیه شرکت، تهیه اساسنامه مطابق فرمت نمونه سازمان بورس برای شرکتهای سهامی عام.

 

لذا همه شاخص ها و شرایطی که بازار دوم  فرابورس برای پذیرش سایر شرکت‌ها تعیین کرده و بایستی اعمال شود در مورد سرخابی‌ها هم انجام می‌شود.

 

 

 

فارس: آخرین وضعیت پذیرش سرخابی‌ها در  حال حاضر  چیست؟

 

شمسی جامخانه: پرسپولیس اطلاعات خود را نهایی کرده و به کارگزاری خود داده است. مشاور پذیرش هم کارهایش را انجام داده و در سامانه  فرابورس این اطلاعات پرسپولیس را بارگذاری کرده، قرار است دوشنبه هفته آینده جلسه معارفه شرکت پرسپولیس (قبل از طرح در هیأت پذیرش فرابورس) برگزار شود. یعنی باشگاه پرسپولیس خودش را به فرابورس معرفی می‌کند. سوالات نمایندگان فرابورس پاسخ داده می‌شود و پس از آنکه معارفه انجام شد و تکمیل مدارک انجام شد، پرسپولیس به هیأت پذیرش راه پیدا می‌کند و بعد از آنکه پذیرش انجام شد، نماد پرسپولیس در فرابورس درج شده و با هماهنگی سازمان بورس و فرابورس و سازمان خصوصی سازی و وزارت ورزش زمان عرضه اولیه پرسپولیس مشخص می‌شود.

 

یادآور می شوم که اساسنامه استقلال و پرسپولیس  مطابق با اساسنامه فرمت نمونه سازمان بورس برای شرکتهای سهامی عام تهیه و تشریفات قانونی آن انجام و در مرحله ثبت در اداره کل ثبت شرکتها می باشد.

 

فارس: بحث قیمت‌گذاری برند یا نشان تجاری سرخابی‌ها چه می‌شود؟

 

شمسی جامخانه: قیمت‌گذاری برند دو شرکت هم در دستورکار قرار دارد. در حال حاضر کارشناسان به ارزیابی دارایی‌های مشهود و نامشهود دو شرکت سرخابی‌ها مشغول‌اند و علاوه بر کارشناسان فنی که داراییهای ثابت شرکت را ارزیابی می‌‌کنند، یک هیأت سه نفره تعیین شده که ارزش برند باشگاه را ارزیابی می‌کند لذا در ارزیابی سهام ارزش برند هم لحاظ خواهد شد.

 

فارس: این که گفته می‌شود زمین بازی جزو سرمایه باشگاه به شمار نمی‌رود، یعنی چه؟

 

شمسی جامخانه: این حرف دقیق و منطبق بر اصول و مقررات مالی و حسابداری نیست ؛ وقتی دو باشگاه به  عنوان شرکت تجاری و بنگاه اقتصادی ثبت می‌شود، سرمایه شرکت شامل دارایی‌های مالی و دارایی‌های غیرمالی است. مجموعه ورزشی وقتی سند مالکیت آن بنام شرکت باشد در سرفصل دارایی‌های ثابت شرکت طبقه بندی شده است.

 

آورده سهامداران می‌تواند نقدی یا غیرنقدی یعنی دارایی ثابت، شامل زمین، ساختمان و تاسیسات و وسایل نقلیه باشد. بر اساس ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی کشور مجموعه ورزشی بعنوان آورده غیرنقدی دولت به باشگاه منتقل  و افزایش سرمایه شرکت لحاظ شده است و کاملا منطبق با قوانین و مقررات مربوطه می باشد.

 

 

 

فارس: این که گفته شده دو زمین ورزشی شهید کاظمی و امام رضا(ع) که از سوی شهرداری به وزارت ورزش تهاتر شده، آیا این صحت دارد؟

 

شمسی جامخانه: مجموعه ورزشی شهید کاظمی و امام رضا(ع) هیچ کدام مالکیت‌شان به نام دو باشگاه سرخابی ثبت نشده است، بلکه متعلق به شهرداری تهران است. در یک مقطعی در جلسات شهرداری با وزارت ورزش قرار شده بود تهاتری صورت بگیرد. یکی از املاک وزارت ورزش در اختیار شهرداری و یکسری از مکان‌های ورزشی شهرداری در اختیار وزارت ورزش قرار گیرد، اما فعلا مالکیت این دو ورزشگاه در اختیار شهرداری تهران است و ارتباطی به مالکیت با سرخابی‌ها ندارد. مالکیت زمانی است که اسناد مالکیت به نام دو باشگاه وجود داشته باشد.

 

مقامات شهرداری و وزارت ورزش تاکنون به جمع‌بندی نرسیده‌اند که این تهاتر صورت بگیرد و اگر قرار باشد ابتدا سند به نام وزارت ورزش صادر می‌شود، اما اولا تهاتر نشده، ثانیا اصلاح ساختار استقلال و پرسپولیس اجرا شده است.

 

 

فارس: قراردادهای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در هیچ جا ثبت نشده و صورت‌های مالی آنها شفاف نیست. از این پس چه می‌شود؟

 

شمسی جامخانه: در مورد شفافیت صورت‌های مالی هر بنگاه، حتی آنهایی که در بازار سرمایه حضور دارند و اطلاعات صورت‌های مالی خود را در سامانه کدال قرار می‌دهند، هر شرکت با توجه به موقعیت خود در بازار اول یا دوم بورس و یا بازار اول و دوم فرابورس مراحلی از شفافیت قرار دارند. همچنین هر شرکت تجاری هم دارایی دارد و هم بدهی. شما هیچ شرکتی را نمی‌توانید بدون بدهی پیدا کنید. در هر شرکت ترازنامه وجود دارد که در قسمت راست دارایی‌ها و در قسمت چپ بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام دیده می‌شود.

 

بنابراین همه شرکت‌های تجاری از جمله سرخابی‌ها هم دارایی و هم بدهی دارند. صورت‌های مالی تهیه شده توسط هیات مدیره شرکت توسط حسابرس مورد حسابرسی و رسیدگی قرار می گیرد.  برای پرسپولیس و استقلال هم بندهای حسابرسی در گزارش زیاد است، اما زیاد بودن این بندها به معنای حل نشدن یا حل ناشدنی بودن آنها نیست و اگر از نظر مالی بخواهیم در نظر بگیریم این یک امر معمولی است. اما تعداد زیادی از بندهای حسابرسی قابل رفع است. جلسات متعددی برگزار می‌شود و الزامات حاکمیت شرکتی برای دو باشگاه در نظر گرفته می‌شود.

 

کمیته ریسک در پرسپولیس مستقر شده، کمیته حسابرسی و واحد پولشویی نیز مستقر شده است. استقرار سیستم بهای تمام شده با شرکت همکاران سیستم قرارداد بسته شده است و اقدامات شفاف‌سازی مالی در حال شکل‌گیری است و به زودی همه شرایط فرابورس محقق می‌شود.

 

کم لطفی دو باشگاه به واحد مالی که قبلا وجود داشت، الان رفع شده، قراردادها مشکل داشتند و حرف در مورد قراردادها زیاد است، از این پس قراردادها طبق استاندارد بسته می‌شود و خارج از قانون کسی نمی‌تواند اقدام کند. اگر مدیران برخلاف قانون و مقررات  عمل کنند تخلف محسوب می‌شود و نهاد ناظر برخورد می‌کند.

 

برای واگذاری طبق مقررات فعلی و تصمیماتی که هیات پذیرش تعیین می کند اقدام خواهد شد. ممکن است در عرضه اولیه ۱۲ درصد از سهام برای  عموم مردم، همچنین ۳ درصد دیگر برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ۳ درصد برای بازارگردان در مجموع ۱۸ درصد در نظر گرفته شود. همچنین ۷ درصد هم تعهد می‌دهیم که ظرف دو ماه بصورت خرد و تدریجی عرضه شود و در مجموع تا ۲ ماه ۲۵ درصد از سهام هر یک از دو باشگاه در فرابورس عرضه می‌شود.

 

این شرایط قاعدتا در هیأت واگذاری نیز مطرح خواهد شد و وقتی مصوبه هیأت واگذاری را گرفتیم، در فرابورس عرضه اولیه می‌شود. در هیأت واگذاری وزیر اقتصاد به عنوان رئیس هیأت دادگستری، وزیر ورزش بعنوان دستگاه ذیربط و رئیس دو اتاق بازرگانی و تعاون، دو نماینده مجلس به عنوان ناظر، رئیس سازمان برنامه و بودجه و نماینده دادستان کل کشور  حضور دارند.

 

در مورد سه سال سودآوری شرکت‌ها نیز شرایط پذیرش در بازارهای اول و دوم بورس بوده و در فرابورس  شرایط کمی آسان‌تر است و کافی است الزامات تعیین شده را داشته باشند.

 

فارس: قراردادهای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال که با های‌وب و آتیه پرداز بسته شده، آیا مانع واگذاری در بورس می‌شوند یا خیر؟

 

شمسی جامخانه: متن قرارداد اکنون پیش من است و خودتان می‌توانید بخوانید که در این قرارداد می‌گوید که برای هر فصل کف مبلغ پرداختی  توسط اسپانسر برای پرسپولیس ۱۱۰ میلیارد تومان و برای استقلال ۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. برای استقلال قرارداد با های وب بسته شده و برای پرسپولیس با شرکت آتیه داده‌پرداز منعقد شده. در الحاقیه شماره ۴ قرارداد نیز آمده است که قراردادها مبالغ به چه نسبت‌هایی باید تا پایان قرارداد باشد.

 

زمان شناسایی درآمد و پرداختها از ۲۸ اردیبهشت ۹۹ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ به مدت یک سال در نظر گرفته شده، یعنی در این سال حداقل ۱۱۰ میلیارد تومان درآمد برای پرسپولیس از محل این قرارداد خواهد بود.

 

در واقع این شرکت یک قرارداد اسپانسری  بسته است که واگذاری استفاده از نام تجاری و برند پرسپولیس در تبلیغات و …  به مدت سه سال به آن واگذار شده است که قابل تمدید تا ۵ سال هم خواهد بود و طبق این قرارداد آتیه داده پرداز متعهد شده است حداقل ۱۱۰ میلیارد تومان در هر سال به پرسپولیس پرداخت کند. در مورد استقلال هم مشابه این قرارداد با های‌وب بسته شده است که حداقل سالی ۸۰ میلیارد تومان به استقلال بپردازد.

 

حال ممکن است آتیه پرداز ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد در یک سال کسب کند، در برخی از این موارد نسبت ۴۰ به ۶۰ در برخی ۳۰ به ۷۰ و در برخی موارد ۴۵ به ۵۵ درصد است، اما سرجمع تعهد کرده حداقل ۱۱۰ میلیارد تومان به پرسپولیس بدهد. ممکن است درآمد بیشتری داشته باشد و سهم پرسپولیس از ۱۱۰ میلیارد تومان هم بالاتر برود. در مورد استقلال هم مشابه این قرارداد بسته شده، کف درآمد برای استقلال سالی ۸۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

 

 

فارس: چه زمانی این دو شرکت به هیأت پذیرش فرابورس می‌روند؟

 

شمسی جامخانه: پرسپولیس در دوشنبه هفته آینده یعنی ۶ بهمن در فرابورس معارفه می‌شود و سپس در هیات پذیرش مطرح خواهد شد. باشگاه استقلال هم در مرحله ارسال مدارک برای مشاوره پذیرش است که او هم مدارک را به فرابورس می‌دهد و هر وقت ارسال مدارک تمام شد، فرابورس مشخص می‌شود که چه زمانی استقلال معارفه و پس از آن هم به هیأت پذیرش می‌رود.