بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رشد اقتصادی کشور (به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۰) در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به عدد ۲٫۲ درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تعاون استان تهران به نقل از بانک مرکزی، بر اساس محاسبات مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و (به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۰) در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به عدد ۴۸۰۶٫۳ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه سال قبل به میزان ۲٫۲ درصد افزایش یافته است. لازم به ذکر است، رشد تولید ناخالص داخلی در فصل بهار سال جاری ۲٫۹- درصد بود که این رقم در فصول تابستان و پاییز به ترتیب به ۵٫۲  و ۳٫۹ درصد افزایش یافته است.

رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت نیز که در فصل بهار سال جاری معادل ۰٫۶- درصد بود؛ در فصول تابستان و پاییز سال ۱۳۹۹ به ترتیب به ۳٫۲  و ۲٫۹ درصد افزایش یافته است. بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت کشور در ۹ ماهه سال جاری معادل ۱٫۹ درصد برآورد شده است.

لازم به یادآوری است که افزایش رشد اقتصادی طی فصول دوم و سوم سال ۱۳۹۹ نوید بخش عبور از شرایط سخت بخش واقعی اقتصاد ایران و حاکی از خروج از رکود و آغاز دوره رشد مجدد اقتصادی می‌باشد.

علاقه‌مندان جهت دسترسی سریع به گزارش مذکور می‌توانند به پیوند زیر مراجعه کنند:

گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران – ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ (به قیمت‌های ثابت ۱۳۹۰)